Oku! Yaradan Rabbinin Adıyla Oku!

Hz. Muhammed (a.s.) geçtiğimiz Ramazan ayının son haftası yine Hira mağarasına çekilmişti. Günlerce gelmemesi üzerine eşi Hatice başta olmak üzere hane halkı meraklanmaya başlamıştı. Aniden eve dönen Hz. Muhammed (a.s.)korkmuş ve şaşkın bir haldeydi. Hz.Hatice’nin beyan ettiğine göre başına beklenmedik birşey gelmiş gibiydi. İlk söylediği “Beni örtün! Beni örtün!” demek oldu. Olanlara bir anlam veremediğini belirten Hz. Hatice onu örtüp sakinleşmesini bekledi. Hz. Peygamber başından geçenleri şöyle anlattı. “Hira mağarasında bulunduğum sırada birden bir anlam veremediğim bir varlık bana “Oku” diye seslendi. Buna anlam veremedim. Beni büyük bir güçle sıktı ve tekrar “Oku” dedi. Bunun üzerine “Ben okuma bilmem.” dedim. Tekrar beni sıkınca bu durumdan kurtulmak için “Ne okuyayım?” dedim. Bana şu sözleri tekrar ettirdi: “Oku yaradan Rabbi’nin adıyla oku! O insanı bir kan pıhtısından yaratan, insana bilmediğini öğreten, kalemle yazmayı belletendir. Senin Rabbin sonsuz kerem sahibidir.” Allah Rasulu bu olayın ardından korkuya kapılarak eve döndüğünü belirtti.

Rabbin Seni Asla Kötülük İçine Atmaz

Başına gelen olayı ilk etapta anlamlandıramayan Allah Rasulu’nün “Kendimden korktum” demesi üzerine ilk teselli eşi Hatice’den geldi. Kaynaklardan aldığımız bilgilere gore Hatice şu sözlerle Allah Rasulu’nu teselli etti. “Kendin hakkında kötü şeyler düşünme, sevin! Yemin ederim ki, Allah seni hiç bir zaman utandırmaz. Çünkü sen akrabana bakar, sözün güzelini söyler, güzsüzlere yardım eder, yoksullara destek olursun. Rabbin seni asla kötülük içine atmaz.” Ardından Hz. Hatice Hz. Muhammed (a.s.)’ı Varaka b. Nevfel’e götürdü. Hem Hz. Hatice’nin övgü dolu sözleri hem de Varaka b. Nevfel’in Hz. Peygamber’in nübüvvetini tasdik etmesinin ardından Rasulullah’ın rahatladığı belirtiliyor. İlk vahiyden kısa bir süre sonra Allah tarafından vahyedilen ayetler de Rasulullah’ı teskin edici mahiyetteydi. “Nun’a , Kaleme ve yazdıklarına andolsun ki, Sen Rabbinin nimetiyle mecnun değilsin. Senin için kesintisiz bir mükafat vardır ve şüphesiz ki Sen yüce bir ahlak üzeresin.”

Ey Mekke! Kim inkar edebilir Muhammed (a.s.)’in ahlakını. Kim inkar edebilir O’nun sadece gerçeği söylediğini. Geçmişte Mekke’nin ve Kabe’nin Peygamber’i İbrahim ile konuşan Allah şimdi de içimizden Muhammed’ül Emin ile konuşmuştur. Şimdi Mekke’de herkesin kapalı kapılar ardında kendine sorduğu tek bir soru var: Mekke’yi ve Kabe’yi yeniden İbrahim’in yoluna çağırmaya ondan daha layık kimse var mıdır?

CEVAP VER